
6000 barn och unga deltog tog del av kulturskjuts
Kulturskjuts – En satsning på barns och ungas kultur i Värmland
Kulturskjuts är en satsning från SCV-majoriteten där Region Värmland, i samarbete med flera kommuner, gett fler barn och unga tillgång till professionell kultur. Genom denna samverkan kan kommunerna komplettera sina egna kulturbudgetar och andra statliga bidrag, som Skapande skola, för att möjliggöra fler kulturupplevelser för barn och ungdomar mellan 0 och 19 år. Kulturskjuts testades som en pilot hösten 2024 och har nu blivit en permanent del av kulturutbudet i regionen.
Som en del av satsningen finns ”Kulturpoolen”, en digital plattform där professionella kulturskapare kan synliggöra sina erbjudanden. Det underlättar för kommuner att boka och arrangera kulturevenemang för barn och unga. Målet är att skapa en likvärdig tillgång till kultur i hela Värmland och ge alla barn och unga möjlighet att ta del av, uppleva och skapa kultur.
Genomförda aktiviteter i kommunerna
Under den senaste perioden har flera kommuner deltagit i Kulturskjuts och erbjudit en rad olika kulturaktiviteter. Totalt har omkring 6000 barn och unga deltagit. Här är några av de aktiviteter som arrangerats:
Arvika: Författarbesök i högstadiet och teaterföreställning på gymnasiet (991 deltagare, ålder 12-19 år)
Eda: Konstlek på förskolan (176 deltagare, ålder 4-6 år)
Filipstad: Författarbesök och teaterföreställning på bibliotek (ca 100 deltagare, ålder 3-9 år)
Hagfors: Teaterföreställning på förskolor (279 deltagare, ålder 3-5 år)
Hammarö: Föreställning på förskola (20 deltagare, ålder 4-6 år)
Kil: Dramavandring, magishow och musikkonsert (140 deltagare, ålder 3-12 år)
Karlstad: Föreställningar på Wermland Opera, sagotajm, filmskola, dockteater, skaparverkstad, dans, keramik och bokbinderi (totalt 1706 deltagare, ålder 0-19 år)
Kristinehamn: Författarbesök, musikal, teater, bio och visning på Mårbacka (578 deltagare, ålder 3-19 år)
Munkfors: Teaterföreställning i skola (91 deltagare, ålder 6-12 år)
Sunne: Cirkuskollo (25 deltagare, ålder 8-14 år)
Säffle: Musikal och teaterföreställning samt dansföreställning på kulturnatten (537 deltagare, blandade åldrar)
Torsby: Författarbesök och skaparverkstad (225 deltagare, ålder 8-17 år)
Årjäng: Teaterföreställning, författarbesök och skaparverkstad (333 deltagare, ålder 3-19 år)
Utöver dessa aktiviteter har även biblioteken arrangerat olika kulturaktiviteter i samband med kulturdialoger med barn.